Limited edition FINA in copper finish. This stylish and functional lighting element brings not only high-quality lighting to your home, but also modern technology that makes it easy to control and customize to your preferences.
Flexible Installation: Suitable for wall or ceiling installation. Match your ceiling and wall lighting by combining lights from the FINO family to create the perfect whole.
Wall mounting: FINO can be used as a pleasant additional light (behind a sofa or bed).
Ceiling mounting - perfect central lighting for your living room. Shines downwards
Dimmable: Adjust the light intensity to suit your needs.
Innovative technology and design - FINO lighting stands out not only for its design, but also for its diverse functionality. With just one click on your mobile phone, you can change the intensity or color temperature, and with another click, you can switch from central lighting to mood lighting.
CCT Color temperature: Allows you to adjust the light temperature from warm to cool white.
Smart control: Control via the Immax NEO PRO app on your phone, compatible with both iOS and Android.
Remote control: The remote control is included in the package free of charge, allowing you to conveniently control the lighting.
Compatibility and Technological Advancement: The FINO light uses the ZigBee 3.0 platform, which ensures its compatibility with a wide range of smart systems and voice assistants, including Amazon Alexa, Apple Siri Shortcuts, Google Assistant, Tuya, Philips HUE, Somfy, and others.
Technical parameters:
Protocol: Zigbee 3.0
Material: metal, plastic
Light color: copper
Dimensions: diameter 80 cm
Height from ceiling: 8 cm
Light color: CCT 2700-6500K
Power consumption: 55W
Luminous flux: 4285lm
Dimmable: yes
Lighting time: 50,000 hours
Input voltage: (AC 220-230V 50/60Hz)
CRI(Ra) Color rendering index: >86 (daylight has a Ra value of 100)
Warranty period: 3 years
Package contents: LED light, user manual, remote control
| weight with packaging in kg | 4 kg |
| longest side | 80-99cm |
| diameter | 80 cm |
| package size | 87x88,5x12 |
| Function | Remote control, Intelligent, Dimmable, Changing shades of white |
| Compatibility | Amazon Alexa - hlasové ovládání, Apple Home Kit, Apple Siri shortcuts, Google Assistant - hlasové ovládání, IkeaTradfri, Lidl, Philips Hue, Tuya (SmartLife) |
| Connection type | Zigbee 3.0 |
| Colour | Měděná |
| Material | Aluminium |
| Light color | Natural white, Cold white, Warm white, Selectable white light color temperature |
| Socket type | Integrated LED module |
| installation type | Wall mounted, Seated |
| division by room | Children's room, Dining room, Office, The kitchen, Bedroom, Living room |
| shape | Round |
| Lumeny | 4200 |
| Wattage (W) | 55 W |
| Degree of protection | IP20 |
This online shop stores cookies to help it function properly. By using our services you agree to their use.