The Immax Neo SMART LED bulb provides a light colour temperature of 2700K - 6500K + RGB (mixing of basic colours red, green, blue and their combinations) and a luminous flux of 400 lumens, this value corresponds to a classic 40W bulb.
Technical specifications:
Wi-Fi protocol.
Frequency: 2400MHz~2483.5MHz
Maximum RF output power: WiFi: 20dBm
Power consumption: 4.8W
Network Standby Power (Pnet): 0.4W
Socket: GU10
Bulb body material:Plastic
Light Color: CCT + RGB
Color temperature: 2700K-6500K
Luminous flux: 400lm (in a 360° sphere)
Light beam angle: 120°
Input voltage: AC 230V
Average lifetime: 25,000 hours
Color rendering index:>80Ra
Dimensions: 5 x 5.5 cm
Corresponds to a conventional incandescent lamp: 40W
Number of switching cycles: 100,000
Instant on
Energy Efficiency Index (EEI): G
Power factor: >0.5
Dimmable: YES
Certifications: CE
Package contents: LED bulb, user manual, remote control
If you are unable to pair the Immax NEO bulb with the remote control or Immax NEO smart gateway, reset the light. To find out how to properly reset the light, visit https://www.immaxneo.cz/podpora/faq/
| Function | Beacon, Remote control, Intelligent, Dimmable, Color change - RGB, Changing shades of white |
| Compatibility | Amazon Alexa, Apple Siri shortcuts, Google Assistant, Lidl, Tesla, Tuya (SmartLife) |
| Connection type | 2,4GHz Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Maximum RF output power | BLE: 11dBm, WiFi: 20dBm |
| Beacon | Ano |
| Colour | White |
| Material | Plastic |
| Light color | Natural white, RGB - color spectrum, Cold white, Warm white, Selectable white light temperature + color spectrum |
| Color temperature | 2700K-6500K |
| Light beam angle | 120° |
| Socket type | GU10 |
| Equivalent to a classic light bulb | 40W |
| Instant lighting | Ano |
| Color rendering index | >80Ra |
| Energy class (EEI) | G |
| Dimming option | Ano |
| Number of switching cycles | 100.000 |
| Average lifespan | 25.000 |
| Luminous flux | 400lm (v kouli 360°) |
| Input voltage of the device | AC 230V ± 10% , 50/60 Hz |
| Wattage (W) | 4,8 W |
| Network Standby Power Supply (Pnet) | 0,4W |
| Power factor | 0,5 |
| Degree of protection | IP20 |
| Device dimensions | 5 x 5,5 cm |
| Package contents | remote control, user manual, equipment |
This online shop stores cookies to help it function properly. By using our services you agree to their use.