The outdoor 4G camera is completely independent of the power grid thanks to solar charging, ensuring continuous operation. With 4G connectivity, you can instantly view what's happening around your home anytime, anywhere.
The camera captures high-quality recordings in 2304 × 1196 px resolution, which can be stored on a MicroSD card with a capacity of up to 128 GB. If necessary, you can easily record video or take pictures of the monitored area.
In the IMMAX NEO PRO app, you can set up motion alerts – as soon as the built-in PIR sensor detects activity, you will receive a notification on your smartphone or tablet. This way, you will always be aware of visitors, including unexpected ones.
The integrated speaker and microphone enable two-way communication, so you can easily respond to events at the monitored location. The camera features 120° PIR motion detection and automatic night mode with a range of up to 15 meters, ensuring reliable monitoring even in the dark.
Technical specifications:
Internet connection: 4G - nanoSIM card
LTE-FDD band: B1/ 3/ 5/ 7/ 8/ 20/ 28
GSM: B2/ 3/ 5/ 8
WiFi: No
Support: IOS7 and higher, Android 4.0 and higher
Security: user authentication, software encryption
Built-in TF slot supports max. 128 GB microSD (FAT32)
Lens: 4 mm
Resolution: 3 MP 2304 × 1196 px (H.264+/H.265)
Maximum PIR detection distance: 4-6 m
Camera movement: PAN 270° TILT 90°
PIR sensor: 120°
Alarm: motion detection notification
Shooting area: Yes
Two-way audio communication: Yes
Siren: Yes
Night mode: YES (automatic mode switch after dark)
Memory: microSD memory card, max 128GB (not included, FAT32)
Operating temperature: -20°C to 60°C
Operating humidity: 20% - 85% relative humidity
Power source: solar + built-in rechargeable battery
Battery capacity: 9000mAh
Protection rating: IP65
Battery capacity warranty: 6 months
Product warranty: 24 months
Dimensions: 18.4 x 9.2 x 13.9cm
Weight: 430g
Solar panel specifications:
Power: 5W
Output voltage: DC 5V/5W
Operating temperature: -20° to 50°C
Battery charging time: 2-5 days depending on sunlight
Ingress protection, water resistance: IP65
Cable length - USB C connector: 1.9m
Dimensions: 18.3 x 16.8 x 1.7cm
Weight: 181g
Package contents: camera, mount, instructions, solar panel cable, solar panel
| Oblast snímání | Ano |
| Vestavěné pohybové čidlo | PIR 120° |
| Kapacita baterie | 9000mAh |
| Function | Remote control, Intelligent, Night illumination, Senzor, Solar |
| Compatibility | Amazon Alexa, Apple Siri shortcuts, Google Assistant, Lidl, Tesla, Tuya (SmartLife) |
| Connection type | 4G (LTE) |
| Colour | White |
| Material | Metal |
| AI detection | Ne |
| Motion tracking | Ne |
| Body detection | Ne |
| Siren | Ano |
| ONVIF Function | Ne |
| WebRTC features | Ne |
| Camera movement | PAN 270° TILT 90° |
| Two-way audio communication | Ano |
| Lens | 4mm |
| Resolution | 3MP 2304 × 1296 px (H.264+/H.265) |
| Input voltage of the device | DC5V / 1-2A |
| Operating temperature | -20°C až 60°C |
| Operating humidity | 20% ~ 85% |
| PIR detection distance | 4-6m |
| Degree of protection | IP65 |
| Device dimensions | 18,4 x 9,2 x 13,9cm |
| Weight of the device | 430 g |
| Výkon solárního panelu | 5W |
| Výstupní napětí sol. panelu | DC 5V/5W |
| Stupeň krytí sol. panelu | IP65 |
| Rozměr sol. panelu | 18,3 x 16,8 x 1,7cm |
| Hmotnost sol. panelu | 181 g |
| Package contents | holder, installation material, kabel k solárnímu panelu, solární panel, user manual, equipment |
This online shop stores cookies to help it function properly. By using our services you agree to their use.