The Immax Neo SMART LED bulb provides a light color temperature of 2700K – 6500K + RGB (mixing of the basic colors red, green, blue and their combination) and a luminous flux of 1055 lumens, this value corresponds to a classic bulb with a power of 75W.
ATTENTION - this is not a WiFi bulb, requires use with a remote control (product code: 07087-2) or for use with the IMMAX NEO PRO application it is necessary to purchase Immax NEO BRIDGE PRO Smart Zigbee 3.0 (product code: 07117-2), or another hub / bridge / gateway on the TUYA platform, which communicates using the ZigBee 3.0 standard.
Technical specifications:
Protocol: Zigbee 3.0
Frequency: 2400MHz ~ 2483.5MHz
Maximum RF output power: WiFi: 10dBm - max 19dBm
Power consumption: 11W
Mains standby power supply (Pnet): 0.5W
Socket: E27
Bulb body material: plastic
Light color: RGB + CCT (warm, natural and cold white)
Color temperature: 2700K-6500K
Luminous flux: 1055lm (in a 360 ° sphere)
Beam angle: 240 °
Input voltage: AC 230V
Average life: 25,000 hours
Color rendering index:> 80Ra
Dimensions: 60mm x 120mm
Corresponds to a classic light bulb: 75W
Number of switching cycles: 100,000
Immediate lighting
Energy class (EEI): F
Power factor:> 0.5
Dimming option: YES
Certificates: CE
Package contents: LED bulb, user manual
If you are unable to pair the Immax NEO bulb with the remote control or the Immax NEO smart gate, reset the light. You can find how to reset the light correctly at https://www.immaxneo.cz/podpora/faq/
| Function | Intelligent, Dimmable, Color change - RGB, Changing shades of white |
| Compatibility | Amazon Alexa, Apple Siri shortcuts, Google Assistant, Lidl, Somfy, Tesla, Tuya (SmartLife) |
| Connection type | Zigbee 3.0 |
| Maximum RF output power | ZigBee:10dBm - max 11dBm |
| Zigbee repeater | Ano |
| Beacon | Ne |
| Colour | White |
| Material | Plastic |
| Light color | Natural white, RGB - color spectrum, Cold white, Warm white, Selectable white light temperature + color spectrum |
| Color temperature | 2700K-6500K |
| Light beam angle | 240° |
| Socket type | E27 |
| Equivalent to a classic light bulb | 75W |
| Instant lighting | Ano |
| Color rendering index | >80Ra |
| Energy class (EEI) | F |
| Dimming option | Ano |
| Number of switching cycles | 100.000 |
| Average lifespan | 25.000 |
| Luminous flux | 1055lm (v kouli 360°) |
| Input voltage of the device | AC 230V ± 10% , 50/60 Hz |
| Wattage (W) | 11 W |
| Network Standby Power Supply (Pnet) | 0,5W |
| Power factor | 0,5 |
| Degree of protection | IP20 |
| Device dimensions | 6cm x 12cm |
| Package contents | user manual, equipment |
This online shop stores cookies to help it function properly. By using our services you agree to their use.