The PUNTO clip light can be perfectly complemented by PUNTO pendant lights. By using different types of PUNTO lights, you can illuminate your interior in a variable and effective way without overwhelming it with a variety of lighting styles. The result is a unified and sophisticated space that emphasizes the elegance of modern living.
Advantages:
- The entire lamp head can be unscrewed for easier bulb replacement.
- High-quality metal workmanship
- Installation on a shelf
- Modern and practical design
- 1 directional head for targeted light direction, ideal for illuminating paintings, art objects, mirrors, or suitable for reading.
Technical parameters:
Material: aluminum, metal
Lamp color: optional matte black
Socket: for GU10 bulbs
Power consumption: max 9W
Input voltage: AC 220-230V 50-60Hz
Lamp body dimensions: D5.5 x 8.5 x 17 cm
Base dimensions: 11 cm
Warranty period: 2 years
Package contents: Light fixture, installation instructions
| longest side | menší než 20cm |
| diameter | 5,5 cm |
| width | 5,5 cm |
| package size | 6,5x6,5x15 |
| height | 17 cm |
| Colour | Black, Gold |
| Material | Aluminium, Metal, Plastic |
| Socket type | GU10 |
| Instant lighting | Ano |
| installation type | Clip |
| division by room | Children's room, Corridor and staircase, Office, Bedroom, Living room |
| shape | Square, Round |
| Input voltage of the device | AC 230V ± 10% , 50/60 Hz |
| Wattage (W) | 9 W |
| Degree of protection | IP20 |
| Device dimensions | D5,5x8,5x17 |
| Package contents | user manual, equipment |
This online shop stores cookies to help it function properly. By using our services you agree to their use.