Immax SUN DOWN: a solar-powered LED wall light with a PIR sensor and four lighting modes.
Four lighting modes:
1. Motion + dimmed light: the light shines continuously at a dimmed level. When motion is detected, it automatically switches to full brightness.
2. Light only when motion is detected – The light remains off and only turns on fully when motion is detected.
3. The light shines continuously at half intensity, regardless of movement.
4. Continuous dimmed light at 20% power: The light shines continuously with a soft glow, which is suitable for providing orientation lighting.
Advantages:
Solar power supply: zero operating costs
PIR motion sensor for automatic switching
Four flexible lighting modes to suit your needs.
- Neutral white light (4000 K) that is easy on the eyes
Rain and dust resistant (IP44).
Modern, discreet black design.
No wiring required for easy installation.
Technical parameters:
Solar panel: 5 V, 2.5 W
Batteries: 3.7 V, 2000 mAh (Li-ion 18650, 2 pieces)
LED chips: 75 x SMD2835
Light temperature: 4000 K (neutral white)
Luminous flux: 900 lm
Protection: IP44
Material: ABS + PC
Colour: black
Dimensions: 26 x 9.2 x 11.7 cm
Functions: PIR sensor, automatic on/off, 4 modes
| length of the longest side | 9,7 cm |
| weight with packaging in kg | 0,686 kg |
| longest side | 100-119cm, 120cm a více, 130cm a více, 160 -179cm, 20 - 39cm, 200cm a více, 40-59cm, 60-79cm, 80-99cm, menší než 20cm |
| width | 25,4 cm |
| package size | 26,5x18,8x12 |
| height | 11,7 cm |
| Function | Beacon, Touchless control, Bluetooth, BT Reproduktor, Clock, Remote control, Display, Touch control, Integrated battery, Intelligent, LCD clock, Measuring consumption, Night illumination, odmlžení, Senzor, Solar, Dimmable, Thermometer, USB output, vestavné Qi bezdrátové nabíjení pro mobilní zařízení, Color change - RGB, Changing shades of white |
| Colour | Antracit, White, Coffee, Black, Červená, Čirá, Dřevo, Hnědá, Chrome, Imitace dřeva, Smoke, Modrá, Oranžová, Přírodní, Růžová, Silver, Grey, Gold, Žlutá |
| Material | Barrisol, Dřevo, Aluminium, Juta, Metal, Plastic, Přírodní materiál, Ratan, Glass |
| Light color | Natural white, RGB - color spectrum, Cold white, Warm white, Selectable white light color temperature, Selectable white light temperature + color spectrum |
| Socket type | E14, E27, G9, GU10, Integrated LED module |
| installation type | Clip, Wall mounted, Seated, Table and standing, Built-in, Hanging |
| division by room | Children's room, Garage, Corridor and staircase, Dining room, Office, Koupelna, Krytá pergola, Krytá veranda, The kitchen, Bedroom, Living room, Industry, Cloakroom, Outdoor |
| shape | Square, Round, Linear, Oval, Special |
| Lumeny | 900 |
| Degree of protection | IP20, IP44, IP54, IP55, IP65, IP66, IP67, IP68 |
This online shop stores cookies to help it function properly. By using our services you agree to their use.