Co znamená stupeň krytí IP při výběru svítidla?

Design, barevný tón, intenzita a chytré vlastnosti. Při volbě svítidel se soustředíme na tyto vlastnosti, ovšem parametrů ke zvážení je daleko více. Jedním z nich je stupeň krytí IP. Co v sobě zkratka skrývá? A jak nám může pomoci při výběru?

Tajemný pojem se používá k určení úrovně odolnosti krytu elektrických zařízení vůči vniknutí cizích těles a kapalin, zejména vody. Zkratka IP je složením anglických slov Ingress Protection a odpovídá české normě ČSN EN 60 529 (ta je shodná s mezinárodním standardem IEC 60529). 

Jak se vyznat v číslech?

IP20, IP44, IP66. Ve většině případech naleznete tento zápis. Co obě čísla znamenají? První z nich vyjadřuje ochranu proti vniknutí prachu a pevných cizích těles (dokonce se zde zohledňují lidské prsty). Druhá se pak týká kapalin a především vody. 

Stupeň krytí dle místa užití 

Při výběru osvětlení závisí, v jakém prostředí ho budeme využívat. Designová svítidla v interiéru nepřijdou do styku s vodou a bohatě si vystačí s IP20, což je také nejčastější hodnota. Výjimku tvoří místnosti jako koupelna, sklep či toaleta. Zde může být větší vlhkost a je nutné zvolit vyšší IP, které nám zajistí ochranu i proti kapalinám. 

Reflektory k osvětlení zahrady a další svítidla používaná v exteriéru je nutné opatřit vyšším stupněm ochrany, kdy je třeba se chránit před stříkající vodou a prachu. V takových případech se nutným standardem stává alespoň stupeň IP54. 

Náročná koupelna 

Norma ČSN 33 2000-7-701, která se zabývá výběrem a zařizováním elektrických zařízení v prostorách obsahující upevněnou koupací vanu či sprchu, rozděluje koupelnu na 2-3 zóny. Ty s sebou nesou pravidla umístění svítidel s odpovídajícím stupněm krytí. 

Zóna 0 představuje vnitřní prostor koupací vany nebo sprchy. V prostoru se sprchou bez vany se jedná o výšku 10 cm nad podlahou. Do tohoto prostoru se neumisťují žádné žárovky ani spínače, pouze speciálně upravená svítidla. 

Zóna 1 je ohraničena vodorovnou rovinou ve výšce 225 cm nad povrchem podlahy, a to v případě pokud není sprchová hlavice umístěna výše. Zóna je ideální pro svítidla se stupněm krytím IPX4

Zóna 2 se nachází nad zónou 1 až ke stropu nebo do výšky 300 cm. Ve svislé rovině je její okraj vzdálen 60 cm od konce zóny 1. Pro tento prostor se vztahují podobné specifikace jako pro zónu 1. 

Zóna 3 představuje ostatní plochu v místnosti a nevyžaduje žádné speciální specifikace na výběr svítidel. Je tak možné zvolit stupeň krytí IPX0. 

Inspirujte se při výběru svítidel do domácnosti 

Obývací pokoj - IP20 - Immax NEO TOPAJA 

Ložnice - IP20 - Immax NEO CRATER

Kuchyně - IP20 - Immax NEO LISTON

Zahrada - IP54 - LED reflektor Immax VENUS

Created10/4/2021

This online shop stores cookies to help it function properly. By using our services you agree to their use.

Detailed settingsAllow everything