Historie chytré domácnosti aneb 5 výzev do budoucna

V roce 2025 se odhaduje, že domovy budou vybaveny více jak 80 miliardami chytrých přístrojů. S rostoucí poptávkou čelí chytrá domácnost řadě výzev. Mezi ně patří rostoucí ceny, aplikace AI technologie, ekologie, bezpečnost a zvýšení kvality života každého z nás.

Je ráno 7:48. Budík sám vypočítal ideální čas probuzení na základě našeho rozvrhu v online kalendáři a spánkového rytmu. Líbezná melodie zní z reproduktoru a žaluzie se natáčejí, aby do místnosti vpustily tak akorát paprsků. Sprcha se nastaví na ideální teplotu, a to dle našeho aktuálního rozpoložení, které analyzovaly skryté zdravotní senzory. 

Při přípravě snídaně pomáhají ruce robotického sous-chefa a radio ladí oblíbený kanál s novinkami. Elektrický automobil již vyhřívá sedadla a dům se chystá provést nezbytná bezpečnostní opatření. Signál z kamer a pohybových senzorů neustále vysílá signál do tabletu umístěného na pracovním stole. Vše je v bezpečí. 

1) Rostoucí ceny chytrých přístrojů 

Trh s chytrými technologiemi roste raketovým tempem. V USA a Kanadě je každý rok vyšší o 31 %. Evropa nezůstává pozadu a Asie již hraje prim ve výrobě a rozvoji. Rostoucí poptávka a vyšší nároky ze strany uživatelů, budou nutit firmy k rozvoji technologií. Přijde s tím i zvyšování cen? 

Před časem se největší hráči na trhu spojily, aby společně rozvíjely bezdrátovou komunikační technologii ZigBee. A právě tento postup může nést ovoce. Možnost propojit produkty jednotlivých výrobců usnadní život spotřebitelům. Vzájemná komunikace a sdílení nejnovějších technologií posune chytrou domácnost o další krok kupředu. 

2) AI technologie a chytrá domácnost

Dalším milníkem by se měl stát rozvoj AI technologií. Ať se jedná o pomocníka v kuchyni či opravdu inteligentní vysavač. Připravme se na to, že chytré přístroje brzy budou cítit, slyšet a vidět. Vše bude napojeno na centrální senzor, který jednotlivá data bude brát a vyhodnocovat. Zařízení bude schopné se učit a dle toho přizpůsobit své funkce

3) Ochrana životního prostředí 

Úsporné osvětlení, výroba energie prostřednictvím slunečních paprsků a elektrický automobil v garáži. Chytrá domácnost jde ruku v ruce s ochranou životního prostředí. Jednotlivé produkty jsou navrženy tak, aby maximálně snížily využití energetických zdrojů a roční provozní náklady stlačily na minimum. 

Cílem se stává vytvořit takový ecosystém, který funguje jen v nutných případech. Zatímco se nacházíte mimo domov, topení i zásuvky se vypínají. 

4) Bezpečnost především

Zajištění bezpečnosti je jedna z největších výzev chytré domácnosti. Až 70 % všech zařízení, které využíváme, je možné hacknout. Tímto se celý systém stává křehkou záležitostí. Prozatím můžeme být v klidu, osvětlení ani zásuvky neshromažďují naše citlivá data a pro kyberzloděje nejsou nikterak zajímavé. S budoucností a novými přístroji se riziko může zvyšovat. 

Vždy bude záležet především na nás, jak se k hrozbám postavíme. Pokud uděláme maximum pro zabezpečení, budeme sklízet ovoce. Stačí nechat instalaci na profesionálních firmách, dostatečně zabezpečit Wi-Fi připojení, nepodceňovat hesla a neustále aktualizovat celý systém. 

5) Zvýšení kvality života 

62 % Američanů si pořizuje chytré přístroje z bezpečnostních důvodů. Evropané zase touží po ekologickém chování a snižování emisí. Inteligentní domácnost bude postupně odpovídat na tyto otázky a zvyšovat kvalitu života každého z nás.

Created10/4/2021
Your privacy is important to us

This online shop stores cookies to help it function properly. By using our services you agree to their use.

Allow everythingDo not allow cookies