Historie chytré domácnosti část 3. - souboj značek

3D tisk, multifunkční rakety, Bitcoin, mobilní operační systém a další. 21. století přeje velkým objevům z různých sfér. Chytrá domácnost nezůstává pozadu. Jelikož se jedná o jeden z nejdynamičtějších trhů, velké značky soutěží o jeho pomyslný trůn. Dá se říci, že žijeme ve zlatém věku Smart home.

Od velmi chytré ledničky až po inteligentní zásuvku. Téměř každý druhý mileniál má smart zařízení u sebe doma. Současní velcí hráči jako Google, Amazon, LG, Microsoft a další se snaží vytvořit co nejširší nabídku jednotlivých přístrojů. Vše s cílem šetřit peníze, čas a ulehčit práci běžnému spotřebiteli. 
 
Představení vize chytré domácnosti od společnosti Microsoft bylo pouze předzvěstí dalších událostí. Nové tisíciletí se ještě pořádně nerozběhlo a již začalo produkovat první a opravdová chytrá zařízení. V roce 2000 se jednalo o prémiovou ledničku společnosti LG. Ta byla vybavena displejem, na kterém jsme mohli vidět venkovní teplotu, čerstvost jednotlivých potravin, recepty k vaření a spoustu dalšího. Navíc zvládla i přehrávat hudbu a identifikovat nakoupené potraviny

První ucelený systém 

V roce 2010 vznikla společnost NEST pod vedením bývalých inženýrů z Apple. Ti k WiFi připojili termostat a o rok později detektor kouře s bezpečnostními kamerami. Dali tak základ prvním uceleným systémům, které řídí inteligentní domácnost. NEST byl v roce 2014 odkoupen společností Google a vznikla dnes dobře známá značka Google NEST

Chytrý hlas 

Vývoj chytrých hlasových asistentů přiblížil smart home ještě více do života běžného spotřebitele. Revoluci v tomto směru odstartovala 14. dubna 2011 Siri od Apple. Jednalo se o první opravdu moderní verzi hlasového asistenta. Sled pak byl rychlý. 2012 přichází Google now, o rok později Microsoft Cortana a 2014 spatřila světlo světa populární Alexa. 

Vzácné spojení a kooperace

Od chytrých světel až po bezpečnostní kamery. Velké značky se předhánějí, kdo vytvoří chytřejší zařízení, které nám usnadní každodenní činnosti. Již dnes jsme tak schopni složit domácnost pouze z těchto produktů. Problém nastává pokud si vybereme přístroje od různých výrobců. Jak následně sladit jejich komunikaci?

Odpověď se opět nachází v technologii ZigBee. Tu dnes využívají všichni velcí hráči, a co více? Dokonce se podílejí na jejím rozvoji. V letošním roce Amazon, Apple a Google našly společnou řeč a chystají se propojit s aliancí ZigBee, která již řadu let propojuje další výrobce. To vše s cílem se vzájemně podpořit při vývoji potřeb pro chytrou domácnost. 
Created10/4/2021

This online shop stores cookies to help it function properly. By using our services you agree to their use.

Detailed settingsAllow everything