Historie chytré domácnosti část 3. - souboj značek

3D tisk, multifunkční rakety, Bitcoin, mobilní operační systém a další. 21. století přeje velkým objevům z různých sfér. Chytrá domácnost nezůstává pozadu. Jelikož se jedná o jeden z nejdynamičtějších trhů, velké značky soutěží o jeho pomyslný trůn. Dá se říci, že žijeme ve zlatém věku Smart home.

Od velmi chytré ledničky až po inteligentní zásuvku. Téměř každý druhý mileniál má smart zařízení u sebe doma. Současní velcí hráči jako Google, Amazon, LG, Microsoft a další se snaží vytvořit co nejširší nabídku jednotlivých přístrojů. Vše s cílem šetřit peníze, čas a ulehčit práci běžnému spotřebiteli. 
 
Představení vize chytré domácnosti od společnosti Microsoft bylo pouze předzvěstí dalších událostí. Nové tisíciletí se ještě pořádně nerozběhlo a již začalo produkovat první a opravdová chytrá zařízení. V roce 2000 se jednalo o prémiovou ledničku společnosti LG. Ta byla vybavena displejem, na kterém jsme mohli vidět venkovní teplotu, čerstvost jednotlivých potravin, recepty k vaření a spoustu dalšího. Navíc zvládla i přehrávat hudbu a identifikovat nakoupené potraviny

První ucelený systém 

V roce 2010 vznikla společnost NEST pod vedením bývalých inženýrů z Apple. Ti k WiFi připojili termostat a o rok později detektor kouře s bezpečnostními kamerami. Dali tak základ prvním uceleným systémům, které řídí inteligentní domácnost. NEST byl v roce 2014 odkoupen společností Google a vznikla dnes dobře známá značka Google NEST

Chytrý hlas 

Vývoj chytrých hlasových asistentů přiblížil smart home ještě více do života běžného spotřebitele. Revoluci v tomto směru odstartovala 14. dubna 2011 Siri od Apple. Jednalo se o první opravdu moderní verzi hlasového asistenta. Sled pak byl rychlý. 2012 přichází Google now, o rok později Microsoft Cortana a 2014 spatřila světlo světa populární Alexa. 

Vzácné spojení a kooperace

Od chytrých světel až po bezpečnostní kamery. Velké značky se předhánějí, kdo vytvoří chytřejší zařízení, které nám usnadní každodenní činnosti. Již dnes jsme tak schopni složit domácnost pouze z těchto produktů. Problém nastává pokud si vybereme přístroje od různých výrobců. Jak následně sladit jejich komunikaci?

Odpověď se opět nachází v technologii ZigBee. Tu dnes využívají všichni velcí hráči, a co více? Dokonce se podílejí na jejím rozvoji. V letošním roce Amazon, Apple a Google našly společnou řeč a chystají se propojit s aliancí ZigBee, která již řadu let propojuje další výrobce. To vše s cílem se vzájemně podpořit při vývoji potřeb pro chytrou domácnost. 
Created10/4/2021
Your privacy is important to us

This online shop stores cookies to help it function properly. By using our services you agree to their use.

Allow everythingDo not allow cookies