Jak si vytvořit domácí kino

V současné době existuje hodně možností, jak si domácí atmosféru maximálně přiblížit zážitku v kině. Od promyšleného systému ozvučení až po nekonečně velký obraz díky projektoru. Co vše je tedy potřeba? 

Každý si domácí kino představuje jinak. Někdo dává důraz na dokonalé audio prvky, jinému stačí pohodlné křeslo. Úplný filmový zážitek však stojí a padá na atmosféře. A jak se jí co nejvíce přiblížit? 

Zvuková sonda do duše filmového maniaka

V opravdovém kině se na nás zvuk valí ze všech stran. A to právě nejvíc milujeme. V domácnosti však tuto složku často podceňujeme. Při skladbě reproduktorů se přitom můžeme maximálně vyřádit a postupně si najít náš styl. 

Není nutné přijít do obchodu a prstem ukázat na tu nejokázalejší soupravu. Výběr vždy závisí na řadě faktorů a tím nejdůležitějším je velikost místnosti. Malé prostory a spousta basů nejdou dohromady. Od toho se odvíjí, kolik reproduktorů nakonec zvolíme. 

Zde si můžeme zvolit mezi již předvolenou soustavou, či si vše složit dle svého. Základem je centrální kanál, který vysílá všechen zvuk z obrazu, dále přední a surroundové reprosoustavy. Pokud toužíme po opravdovém zážitku je nutné set doplnit o kvalitní subwoofer a AV přijímač. S tímto vybavením je možné přidat další reproduktory a dosáhnout dnes populárního Dolby Atmos. Ten rozšiřuje zvuk opravdu do každého koutu místnosti.  

Jak na obraz? 

Projektor či kvalitní televizor? Tato otázka jistě trápí každého, kdo se pustil do budování vlastního kina. Je tu však jedno pravidlo. Čím větší, tím lepší. I když disponujeme malou místností, nemusíme se bát velké promítací plochy. 

O televizorech by se toho dalo napsat spoustu. Technologie v posledních letech šly rapidně kupředu. Od LED po OLED, nové QLED až po volbu HDR zobrazení. To se ve své podstatě již přibližuje skutečnosti, a tedy přesnému vyobrazení barev. V tomto však nic nepřekoná projektor. Jeho volbou pro domácí kino nic nezkazíte. 

Světlo pro nepřekonatelnou atmosféru 

Zatemnit okna a všude zhasnout. To je většinou první příkaz, před tím než zmáčkneme play na ovladači. Kino opravdu není s přirozeným či obyčejným světlem kamarád. Pokud však zvolíme modernější alternativu v podobě chytrých svítidel, můžeme zážitek z filmu ještě zdvojnásobit. 

Inteligentní žárovky dnes nabízejí celé barevné spektrum. Stačí je umístit na správné místo. Následně můžeme jejich intenzitu i odstín měnit prostřednictvím mobilního telefonu či ovladače. Dle typu filmu a současné nálady si navolíme odpovídající skladbu. 

Nabídka je široká a lze zvolit kombinaci několika typů osvětlení. V okolí televizoru si své místo najdou LED pásky, které podsvítí celý obraz. Stropní svítidlo zaujme hlavní roli. Jednotlivé filamentové žárovky svými vlastnostmi zajistí dokonalou atmosféru. 

 

Jak vytvořit domácí kino krok za krokem 

  1. Vyberte si správné místo 

  2. Zorganizujte prostor pro promítání 

  3. Vyberte systém ozvučení 

  4. Instalujte projektor či televizor 

  5. Promyslete umístění vhodných svítidel 

  6. Odstraňte rušivé prvky

  7. Propojte audio a video systém 

  8. Pořiďte si pohodlný gauč 

Created10/4/2021

This online shop stores cookies to help it function properly. By using our services you agree to their use.

Detailed settingsAllow everything