The Immax Neo SMART LED bulb provides a light color temperature of 2700K – 6500K + RGB (mixing of the basic colors red, green, blue and their combination) and a luminous flux of 806 lumens, this value corresponds to a classic bulb with a power of 60W.
Technical specifications:
Protocol: Wi-Fi
Frequency: 2400MHz ~ 2483.5MHz
Maximum RF output power: WiFi: 20dBm
Power consumption: 9W
Mains standby power supply (Pnet): 0.4W
Socket: E27
Bulb body material: plastic
Light color: RGB + warm to cold white
Color temperature: 2700K-6500K
Luminous flux: 806lm
Beam angle: 240 ° (in a 360 ° sphere)
Input voltage: AC 230V
Average life: 25,000 hours
Color rendering index:> 80Ra
Dimensions: 60mm x 110mm
Corresponds to a classic light bulb: 60W
Number of switching cycles: 100,000
Immediate lighting
Energy class (EEI): F
Power factor:> 0.5
Dimming option: YES
Certificates: CE
Package contents: LED bulb, user manual
If you are unable to pair the Immax NEO bulb with the remote control or the Immax NEO smart gate, reset the light. You can find how to reset the light correctly at https://www.immaxneo.cz/podpora/faq/
| Function | Beacon, Intelligent, Dimmable, Color change - RGB, Changing shades of white |
| Compatibility | Amazon Alexa - hlasové ovládání, Apple Siri shortcuts, Google Assistant - hlasové ovládání, Lidl, Tesla, Tuya (SmartLife) |
| Connection type | 2,4GHz Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Maximum RF output power | WiFi: 20dBm |
| Beacon | Ano |
| Colour | White |
| Material | Plastic |
| Light color | Natural white, RGB - color spectrum, Cold white, Warm white, Selectable white light temperature + color spectrum |
| Color temperature | 2700K-6500K |
| Light beam angle | 240° |
| Socket type | E27 |
| Equivalent to a classic light bulb | 60W |
| Instant lighting | Ano |
| Color rendering index | >80Ra |
| Energy class (EEI) | F |
| Dimming option | Ano |
| Number of switching cycles | 100.000 |
| Average lifespan | 25.000 |
| Luminous flux | 806lm |
| Input voltage of the device | AC 230V ± 10% , 50/60 Hz |
| Wattage (W) | 9 W |
| Network Standby Power Supply (Pnet) | 0,4W |
| Power factor | 0,5 |
| Degree of protection | IP20 |
| Device dimensions | 6cm x 11,8cm |
| Package contents | user manual, equipment |
This online shop stores cookies to help it function properly. By using our services you agree to their use.